Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
11 Listopada - Śięto Niepodległości
foto1
Witamy na stronie KP PSP Mielec
foto1
Sztandar i Kompania Honorowa KP PSP w Mielcu
foto1
Nie dla czadu !
foto1
Walka z żywiołem – Nasza specjalność.


998

Zmiana rozmiaru czcionki:

WOŁYŃSKIE WSPOMNIENIA

2019 Kostiuchnówka 12A

     Od 5 do 7 lipca 2019 roku funkcjonariusze naszej komendy uczestniczyli w wyprawie szlakiem walk por. Jana Hajca w I Brygadzie Legionów na Wołyniu. Przejechaliśmy 1200 km zwiedzając Lwów, Przebraż, Wołczeck, Kukle, Jabłonkę, Maniewicze oraz Kostiuchnówkę  która była głównym celem naszego wyjazdu.

       Każdy z nas słyszał o Wołyniu, który najczęściej kojarzy nam się z najczarniejszą kartą w dziejach tej ziemi, rzezią wołyńską, okresem mordów naszych rodaków z rąk ukraińskich nacjonalistów w latach 1943/1944. Wołyń w tym strasznym czasie obficie spłynął krwią Polaków, po których bytności pozostały tu już dziś tylko krzyże i zrujnowane cmentarze. Wołyń to również tereny walk Legionów Polskich. To właśnie pod Kostiuchnówką miała miejsce największa bitwa legionistów z armią rosyjską. Waleczność i bohaterstwo żołnierza polskiego zostało dostrzeżone przez pruskich zaborców i  przyczyniło się do wydania tzw. aktu 5 listopada i postawienia sprawy niepodległości Polski na międzynarodowy grunt.

2019 Kostiuchnówka 82019 Kostiuchnówka 7

     Pierwszy dzień pobytu na Ukrainie spędziliśmy na zwiedzaniu Lwowa, miasta które do dzisiaj przesiąknięte jest polskością. Cmentarz Łyczakowski zajmuje 42 hektary, pochowanych tam jest ok. 450 tyś. osób a wśród nich Maria Konopnicka , Gabriela Zapolska, Stefan Banach. Integralną częścią cmentarza Łyczakowskiego jest cmentarz Orląt Lwowskich który obok cmentarza na Monte Cassino czy wojskowego cmentarza na Rossie w Wilnie, jeden z najważniejszych polskich cmentarzy znajdujących się poza granicami. We Lwowie pochowano obrońców miasta w bitwie o Lwów oraz uczestników walk w Małopolsce Wschodniej podczas konfliktu Polsko-Ukraińskiego.

2019 Kostiuchnówka 52019 Kostiuchnówka 1C2019 Kostiuchnówka 3

    Kolejnego dnia w drodze do Kostiuchnówki  nawiedziliśmy cmentarz w Przebrarzu gdzie spoczywają członkowie polskiej samoobrony, polegli w walkach z UPA.  Na ich grobach oddając im hołd złożono wiece i zapalono znicze. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Centrum Dialogu Polsko-Ukraińskiego mieszczącego się w szkole wybudowanej przez legionistów w okresie miedzy wojennym. Następnie  udaliśmy się na cmentarz legionowy w „Polskim Lasku”, gdzie odbyła się polowa msza św.  w intencji poległych za ojczyznę.  Po zakończeniu mszy św. został odczytany apel pamięci oraz złożono wieńce i wiązanki na grobach poległych żołnierzy.
    Ostatniego dnia pobytu w Kostiuchnówce zwiedziliśmy izbę pamięci działającą w centrum dialogu. Kierownik ośrodka oprowadził nas po polu bitwy wskazując miejsca upamiętnień.  Następnie udaliśmy się do Wołczecka  gdzie znajduje się jeden z najpiękniejszych cmentarzy legionowych. W drodze powrotnej do Polski złożyliśmy kwiaty na cmentarzach  w Kuklach i Jabłonce. Na dłużej zatrzymaliśmy się w Maniewiczach gdzie przyjął nas proboszcz tutejszej parafii , który zapoznał nas z tragiczną historią kościoła oraz cmentarza legionowego.

2019 Kostiuchnówka 92019 Kostiuchnówka 10

     Wyprawa niezapomniana. Zapadła głęboko w pamięci wszystkich uczestników. Patriotyczny przekaz, powiązany ze zwiedzaniem miejsc ważnych dla każdego Polaka. Do zobaczenia za rok!

2019 Kostiuchnówka 162019 Kostiuchnówka 13

2019 Kostiuchnówka 22019 Kostiuchnówka 62019 Kostiuchnówka 4

2019 Kostiuchnówka 112019 Kostiuchnówka 14

2019 Kostiuchnówka 152019 Kostiuchnówka 12

Opracowanie: mł.bryg,Wojciech Kopacz, KP PSP w Mielcu, st.kpt. w st.spocz. Eligiusz Hajec;
Zdjęcia: Jerzy Flis, Joanna Obara, Marek Zalotyński.

INFORMACJA GIS

          KORONAWIRUS

Koronawirus w Czechach Trzy przypadki potwierdzone jednoczesnie article

         INFORMACJE GIS

Nie oszukuj ratownika.

SŁUŻBA CYWILNA

godło1 duze

KAMPANIA

logo s

TLENEK WĘGLA

SYSTEM OSTRZEGANIA

2.1

W TEJ CHWILI

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

LICZNIK ODWIEDZIN

0475657
DziśDziś34
WczorajWczoraj280
Ten tydzieńTen tydzień1400
Ten miesiącTen miesiąc6510
WszystkichWszystkich475657